Ako založiť trvalkový záhon
Vytvoriť krásny trvalkový záhon nie je žiadna veda. Stačí sa riadiť pár základnými princípmi a verte, že to zvládnete aj bez záhradného architekta.
Hĺbka a šírka
Trvalkový záhon by mal mať najmenej 2 metre. Jedine tak bude vypadať prirodzene a bude mať skrátka hľbku. Šírka je už výlučne na vás a na možnostiach pozemku, ale malo by ísť najmenej o niekoľko metrov.
TIP: Pred samotnou výsadbou robí veľa ľudí zásadnú chybu hneď na začiatku. Sadenice zasadia do šialenej pôdy a potom sa divia, že nepomôžu hnojivá ani drahé automatické zavlažovanie. Určite sa oplatí skontrolovať, či je pôda kyprá v ideálnom prípade aj pol metra pod zemou. Ak je príliš ílovitá, pridajte do nej veľa štrku. Pôda sa prevzdušní a trvalkám sa v nej bude dariť, aj keď laikovi to môže znieť šialene. Do vrchnej časti substrátu môžete vpraviť aj mykorhizu, prírodné hnojivá a zmes proti suchu (ak pôda nie je ílovitá). Záhon sa potom rýchlejšie „rozbehne“ do stavu, aký si prajete. Zároveň nedáte šancu burine, plesniam ani škodcom.
Záhon má byť hravý po celý rok
Každá rastlina kvitne v inom čase. V každej ročnej dobe tak môže mať inú farbu listou. Kríky a stromy bývajú dokonca bez listov. Správne založený trvalkový záhon je ako obraz, ktorý sa ale každý týždeň mení. Úlohou záhradných architektov je zladiť všetky rastliny časovo tak, aby sa bolo stále na čo pozerať.
“Vďaka kompozícii a efektnému kvetu trvaliek dokážeme do záhrady dostať premenlivosť, farbu, vôňu a bohatstvo tvarov”, hovorí Ferdinand Leffler, zahradný architekt.
Do pozadia patria vysoké trvalky
Pri kompozícii trvalky zoraďte tak, aby v pozadí boli vysoké a v popredí naopak tie najnižšie. Uvedomte si, z akého uhla sa na záhon budete pozerať. Nemalo by sa stávať, že sa trvalky budú v zornom uhle prekrývať. Hlboko posadené trvalky by ste tak nakopili v podstate zbytočne. Efekt by bol nulový. Ale trocha náhodnosti rozhodne neuškodí. Vyvarujete sa tak efektu šmykľavky, čo by pôsobilo neprirodzene.
TIP: Obľúbené kombinácie trvaliek s podobnými požiadavkami na stanovište najdete u väčšiny rastlín na našom webe. Aj bez premýšľania tak postkladáte zaujímavý záhon. Vyberte si prvú trvalku a vedľa nej umiestnite podľa našich rád z článku ďalšiu z výberu “Túto rastlinu architekti kombinujú s”. Na túto nadväzujte opäť týmto spôsobom a potom zase a zase, až kým nebudete mať celú plochu zaplnenú.
Zapojte cibuľoviny, kríky a stromy
Krásne záhrady majú svojich zástupcov z ríše rastlín na všetkých poschodiach. Najnižšie nájdete napríklad trvalky, nad nimi kríky a v okolí bude aj dosť stromov. Aj keď teraz chcete trvalkový záhon, skúste doň zapojiť aspoň kríky. Alebo záhon len napasujte na časť záhrady s kríkmi a stromami. Viac poschodí znamená viac krásy.
Avšak stále myslite na známy fakt, že menej môže znamenať viac. Stačí jeden krík a výsledok bude stáť za to. Pre jarný efekt po záhrade“rozhoďte” jeden druh cibuľoviny. Urobí parádu hneď, ako sa roztopí sneh, teda v dobe, keď sú trvalky ešte schované v koreňoch.
Pozor na farby
Farieb sa nebojte. Ale uvedomte si ,ako bude vytvorená zmes farieb pôsobiť. Na vidieku je normálne, že lúka s kvetmi hrá všetkými farbami. Takisto môže kvitnúť aj vaša záhrada, keď susedí s takou lúkou. A bude vypadať prirodzene, harmonicky, aj keď farby budú kontrastné. Ale v meste bude taký cirkus vypadať skôr ako gýč. Viac sa vyplatí formálnosť. Zvoľte si jednu východiskovú farbu a tú doplňujte len o podobné odtiene.
Kúzlo skupín
Keď budete niekedy na prechádzke, všimnite si, že len málokedy v prírode natrafíte na osamotenú lesnú jahôdku alebo hrab. Aj podobné rastliny rastu v skupinách. Rovnako ako ľuďom a zebrám, aj rastlinám sa lepšie žije spoločne s tým istým druhom. Úspech býva tímovou prácou. Preto sa vyplatí trvalky vysádzať po skupinách, najmenej po 9 kusoch. Výnimku urobte len pri dominantných - veľkých trvalkách. Aj jedna taká rastlina udrobí parádu.
TIP: U rastlín, ktoré vyniknú v skupine, uvádzame hneď hore aj potrebný počet kusov na meter štvorcový. Jednoducho si spočítate, koľko ich do svojej záhrady potrebujete kúpiť.
Aj keď vytvoríte veľké skupiny, bude tomu ešte niečo chýbať. Tým pravým orechovým je opakovanie tých istých rastlín aj na ďalších miestach v záhrade. Tak dosiahnete skutočnú harmóniu.
Pôdokryvnými rastlinami nahradíte geotextiliu
Geotextília je zbytočná, keď sa trvalková záhrada správne navrhne. Výplňové - pôdopokryvné trvalky medzery rýchlo vyplnia. Bude stačiť len vrstva jemnej mulčovacej kôry. Ak vytvárate štrkový záhon, tak potom štrk. Držte sa jednoduchosti a v tomto prípade nič nevymýšľajte. Namiesto okrasnej kôry si radšej obstarajte ďalšie trvalky alebo už spomenutú mykorhizu apod.
Tipy na záver
Všetky koreňové baly pred výsadbou namočte asi na hodinu do vedra s vodou. Len tak budete mať istotu, že budú zaliate dostatočne a že sa uchytia. Solitérne rastliny vysádzajte v nepárnom množstve. Nikdy nedávajte napríklad dva stromy vedľa seba, ak nimi teda nechcete napríklad upozorniť na výnimočný výhľad.