Otužilé výpestky zo susedstva, žiadne chúlostivé van der skleníkovky pre hobymarkety 🇸🇰

Kŕmidlo pre vtáky bez práce a zadarmo? Ide to!

Kŕmidlo pre vtáky nemusí byť len zbúchané z dreva. Môže sa každý rok dokonca doplniť potravou! Príroda totiž ponúka to najlepšie riešenie v podobe rastlín. Ranný spev vtákov je celkom určite príjemnejšia hudba na prebudenie, ako melódia z mobilu. Ukážeme si, ktoré rastliny naši operenci milujú. Stačí ich len zasadiť a ukázať deťom živú záhradu už budúcu zimu.

dristal jako krmitko pro ptaky

Najlepšie kŕmidlo pre vtáky? To nezoženiete v hobbymarkete, ale len v online záhradníctve.

Kúpiť drevené kŕmidlo pre vtáky je rýchle, príjemne pohodlné a jednoduché riešenie. Čo doň ale dať? Strúhanku, jablko, ktoré už sami nechcete, alebo kupované semienka? Vtákom môžete zle zvolenou stravou aj napriek dobrému úmyslu dokonca ublížiť.

Směsi zrníček se musí volit podle ročního období, jinak se ptáček bude potýkat se zažívacími problémy. V jiném případě si mláďata odvyknou hledat přirozenou stravu sama. Nedočkáte se ani vytouženého zpěvu. Pěvci pak po špatné stravě přestávají vábit svého partnera. I proto místo dřevěného krmítka vsaďte raději na květiny a keře, zkrátka samotnou přírodu! 

Zmesi zrniečok sa musia voliť podľa ročného obdobia, inak sa bude vtáčik potýkať s tráviacimi problémami. V inom prípade si mláďatá odvyknú hľadať prirodzenú potravu samostatne. Nedočkáte sa ani vytúženého spevu. Spevavé vtáky potom po zlej strave prestávajú vábiť svojho partnera. Aj preto namiesto dreveného kŕmidla stavte radšej na kvety a kríky, skrátka samotnú prírodu!

Klasické kŕmidlá nepoužívajte na jar, keď sa rodia mláďatá, pretože tie potrebujú prírodnú stravu,” odporúča sa v knihe Sprievodca našou prírodou.

Ak záhradu vysadíte správnymi kríkmi, budete mať vyriešené rovno dve veci naraz. Zaplníte voľné miesta v záhrade niečím príjemným na pohľad a zároveň zaistíte potravu pre vtáky. Je to výhra pre obe strany. Vtáky si z takto prirodzene servírovanej stravy sami vyberú to najlepšie pre svoje zobáčiky. Čo im môžete naservírovať a zároveň urobiť vašej záhrade a oku radosť?

Ktoré rastliny nasytia vtáky?

Trvalky a letničky

Ak chcete nalákať zrnožravé vtáky, máte na výber pomerne široké spektrum trvaliek aj letničiek. Po odkvitnutí ich môžete nechať v záhone. Budú tak slúžiť nielen ako kŕmidlo pre vtáky, ale aj ako dekorácia záhrady v zimných mesiacoch. Akých rastlín sa to týka?

Veľmi dekoratívny je v dobe kvetu Chrastavec macedónsky. Tejto trvalke sa bude dariť aj na slnečných miestach v prirodzených záhonoch. Kvitne červeno až fialovo od júla do septembra a láka tak prakticky celé leto motýle a užitočný hmyz.

sykorka

Cenné semienka ponúka aj tradičná slnečnica.

Vyššou trvalkou so zásobou semiačok pre vtáky je napríklad zlatobyľ. Kvitne od augusta do septembra a názov bol dozaista odvodený od drobných žltých kvetov v strapcoch. Pokiaľ naň nenalákate vtáky, určite sa vám bude hodiť. Má dezinfekčné účinky, je vhodný na liečbu infekčných a močových ciest.

Kŕmidlo pre vtáky zo semienok trvaliek a letničiek je tiež osvedčené z týchto rastlín:

  • mak siaty
  • nechtík
  • kapucínka
  • agastache
  • monarda dvojmocná
  • rudbekia
  • láskavec
  • pestrec mariánsky
  • pupalka dvojročná
  • kostihoj 

Samozrejme by sme nemali zabúdať na slnečnicu. Po odkvitnutí ju môžete nechať cez zimu na záhone, alebo môžete suchú rastlinu zavesiť na stromy ako kyticu a zároveň kŕmídlo pre vtáky. Radšej ju však pozbierajte a naservírujte vtákom až v zime, keď je vonku núdza o potravu. Ak nebudete pred zimou strihať okrasné trávy, budú aj tie zaujímavým miestom pre vtáky.

Okrasné kríky

Osvědčenou klasikou bude ptačí zob. Stejně tak je to i s hlohyní. U kmenu najdou zásobu dobrot milovníci larev a brouků, ale zajímavá je hlohyně i pro jedlíky bobulí. Ta je navíc od května do června pastvou pro oči i pro včely. Hlohyně má však poměrně ostré trny, do živých plotů je pak jako dělaná. O dekorativním dojmu pro člověka v podobě červených bobulí už netřeba snad ani mluvit. 

Osvedčenou klasikou bude vtáčí zob. Rovnako je to aj s hlohyňou. U kmeňa nájdu milovníci lariev a chrobákov zásobu dobrôt, ale aj pre jedákov bobulí je hlohyňa atraktívna. Tá je navyše od mája do júna pastvou nielen pre oči ale aj pre včely. Hlohyňa má však pomerne ostré tŕne, do živých plotov je potom ako robená. O dekoratívnom dojme pre človeka v podobe červených bobulí už netreba snáď ani hovoriť.

Ideálnou drevinou pre živé ploty je tis červený. Je to vždyzelený a ľahko tvarovateľný ker. Ide o odolnú rastlinu, ktorá je síce pre človeka jedovatá a v určitom množstve aj smrteľne. Pre vtáky to však neplatí. Jeho červené bobule budú ozdobou aj v zime.

krmitko pro obratne ptaky

Bobule sú zdrojom potravy pre vtáky, dekoráciou záhrady a v niektorých prípadoch obsahujú aj pre človeka prospešné vitamíny.

Ďalším kríkom s červenými bobuľami, ktorý ale rastie veľmi rýchlo, je skalník. Má navyše tú výhodu, že sa mu bude dariť aj na miestach, kde iné rastliny neuspejú. Celkom určite si spomínate na detstvo, keď ste rozdupávali biele guľôčky, ktoré opadávajú na jeseň z kríka. Tento krík sa volá Imelovník biely. Je mrazuvzdorný, od júla do augusta sa na ňom naviac objavujú aj malé ružové kvety. Okrem rozpraskávania deťmi ho vyhľadávajú aj vtáky ako svoju prirodzenú potravu.

aronie jako krmitko

Necháte plody arónie drozdom alebo si z nich urobíte marmeládu?

Čierne bobule v strapcoch, ktoré nie sú len pre vtáky, ale sú výborné aj pre ľudí, má temnoplodec, čierny žeriav, ako sa tiež nazýva arónia. Je to ďalší nenáročný ker. Plody sú plné vitamínov a posilňujú imunitu. Používa sa do pečených čajov a na výrobu sirupov. Zjete si ich radšej sami, alebo ich necháte vtákom? 

kos

Jablko je v zime pre vtáky skvelým spestrením jedálničku.

Ovocné stromčeky ako kŕmidlo pre vtáky

Záhrada bude v zime pre vtáky ponúkať najviac potravy, ak ju necháte rásť prirodzene, bez veľkých zásahov. Pod kamienky sa ukryjú chrobáky a larvy. Nepokosená lúka umožní rast rôznych trvaliek. Skúste na jeseň nechať aj niektoré jablká na strome. Lepšie kŕmidlo pre vtáky si zadovážiť nedokážete.

Rovnako dobré sú hrušky, čerešne, slivky a broskyne. Čo ešte okrem tejto ovocnej klasiky? Sladkokyslé a šťavnaté morušeNemusíte sa o ne báť ani v poriadnych mrazoch.

Čo ešte funguje ako kŕmidlo pre vtáky?

Kríky sú veľmi lákavým kŕmidlom pre vtáky aj z iného dôvodu. V ich konároch a pri koreňoch môžu nájsť rôzne chrobáky, larvy a hmyz. Aj v zimnom období a bez semien takto kríky nahradia klasické kŕmidlá. Môžete si byť istí, že v kríkoch dráča bude vždy nejaký vtáčik vyzobávať svoje maškrty.

“Brečtan rastie na múroch domov alebo obopína kmene stromov. Medzi jeho listami hniezdi mnoho vtákov, ktoré sa kŕmia čiernými bobuľami," radí v knihe Sprievodca našou prírodou, českého nakladateľstva Svojtka.

Zkrátka aj popínavé rastliny skrývajú prekvapivé poklady. Presvedčte sa sami u vás na nazáhrade.