Otužilé výpestky zo susedstva, žiadne chúlostivé van der skleníkovky pre hobymarkety 🇸🇰

Trvalky na hrob patria. Vieme ktoré!

Hrob je pomerne osobná záležitosť. Je to miesto posledného odpočinku našich najbližších a tiež miestom pre našich spomienok. Preto sa ho snažíme mať upravený. Nezdar ako zoschnuté kvetiny v kvetináčoch nás preto pri údržbe hrobu mrzí. Ak nemáme čas chodiť na cintorín každý týždeň, alebo dokonca denne, volíme niekedy ako riešenie mramorové alebo kamenné dosky. Pritom nie je nutné vzdať sa kvetín na hroboch úplne. Aj keď nemáme čas na pravidelnú údržbu, trvalky na hrobe zaistia, že toto miesto bude vyzerať ako pravidelne upravované.  Aké rastliny teda na hrob vysadiť?

kaplička na hřbitově

Ako sa starať o hrob?

Neexistuje jedna univerzálna rada ako upraviť hrob, keď naň chcete umiestniť kvetiny. Ako sa rastlinám bude dariť, závisí na type pôdy, slnečnom svite a vlhkosti. Prejdite sa po cintoríne ešte predtým ako sa pustíte do výsadby a pozorne sledujte, aké rastliny sa nachádzajú na ostatných hroboch a ako sa im darí.

TIP: Dajte si pozor, či práve pri vašom hrobe nie je vysoký strom ktorý by kvetom tienil  a menil podmienky oproti ostatným.

Nepochybíte napríklad so zimozeleňou. Kvitne od skorej jari až do jesene. Je nenáročná, prežije na slnku aj v tieni, s minimom vody aj vo vlhkom prostredí.

„Veľkým zlozvykom sa stalo používanie umelých kvetín. Domnievam sa, že v dnešnej dobe na trhu existuje celoročne široký sortiment živých kvetín nielen čo sa týka rastlinných druhov ale aj v rôznych cenách, a preto by malo byť používanie umelých kvetín postupne obmedzované“. kniha úprava hrobov, Drahoslav Šonský, vydala Grada Publishing a.s. 2002, str. 38

Vzhľad hrobu oživíte farebnosťou kvetín. Nápaditosť kvetín na hrobe nie je na škodu. Cintorín je síce miestom smútku, ale pritom každý má svoju atmosféru, ktorú udávajú práve rastliny.  

hřbitov s kříži

V prípade že máte hrob pri ktorom je ponechaná časť pre výsadbu, vyskúšajte tiež kombináciu dvojročných kvetín, ktoré potešia oko ako v jarnom tak aj v jesennom období. Doplňte ich vybranými cibuľovinami ako sú napríklad narcisy. Jedine tak bude hrob krásny už v predjarí. Nechcete alebo nemôžete zmenu kvetinovej výzdoby uskutočňovať pravidelne? Siahnite po trvalkách na hrob alebo po solitérskych ihličnanoch. Akých? 

Mrazuvzdorné pokryvné trvalky na hrob

Nenáročné, přitom vzhledově pěkné a elegantní, jsou pokryvné trvalky na hrob. Jsou to nízké, poléhavé a kobercovité rostliny. Výška dosahuje od 5 do 25 centimetrů. Pod souvislou vrstvou se udržuje vlhko, proto vydrží i velmi suchá období.

S týmito pokryvnými trvalkami na hrob si zabezpečíte farebný koberec, ktorý pokvitne dlho: 

 

Používajú sa všade tam, kde sa pri kvetinovom záhone vyžaduje rozmanitosť a premenlivosť.“ kniha  Úprava hrobov , Drahoslav Śonský, vydala Grada Publishing a.s. 2002 str. 19

TIP: Pôdopokryvné rastliny vysádzajte hustejšie ako na záhrade.

Spoľahlivý je tiež nízky poliehavý ihličnan borievka rozprestretá. Z múrov domov je známy skalník rozprestretý.

Sucho a premokrenie zvládne skalnica a rozchodník skalný.

Podiel pokryvných výsadieb na ploche hrobu nie je neobmedzený. Doporučuje sa, aby maximálny stupeň zakrytia hrobu neprevyšoval 60percent z celkovej plochy.“ kniha ÚPRAVA HROBU, Drahoslav Šonský, vydala Grada Publishing a.s. 2002, str. 32 

Mrazuvzdorné kvetiny na hrob

Aj samostané kvetiny na hrob dokážu priniesť potešenie pre oči. Hneď s prvými jarnými lúčmi a teplým počasím vykukne bez prebytočnej starostlivosti Prvosienka alebo tiež sedmokráska. Krásne kvety má ker rhododendronu, azalky alebo ich dohľadáte pod názvom penisník.

TIP: Predtým ako vysadíte azalku alebo rhododendron, vymeňte im pôdu. Majú radi kyslú zeminu, ideálne rašelinu. Hrob doporučujeme mulčovať kvôli obmedzeniu buriny. Namiesto kôry sú obľúbenejšie kamienky na hrob.

azalea

Obľúbená a veľmi odolná trvalka na hrob je Bergénia tučnolistá. Kvitne od apríla do mája aj bez špeciálnej starostlivosti, zalievania, prihnojovania. Znesie suchá aj silný mráz.  

Za pozornosť určite stojí aj Hosta, ktorá je nenáročná na údržbu. Najradšej má tieň a vlhko. Má stálezelené dominantné listy v tvare ružice. Na stonkách rastú od júna do júla kvety. Ublížiť jej ale môže priame poludňajšie slnko. 

Ak sa miesto hrobu nenachádza pod priamym slnečným žiarením, sú vhodné aj Hortenzie s Brečtanom. Brečtan býva typicky zelený. Existuje aj s bielym alebo žltým vzorom. Vždy keď takýto pokryvný koberec doplníte farebnými kvetmi, výsledok bude príjemný na pohľad. Ideálne je, keď vykuknú šafrany, narcisy, sirôtky. A na jeseň chryzantémy.  

TIP: Chryzantémy kupujte z českých okrasných škôlok. Len tieto sú otužilé a skutočne vydržia. Chryzantémy z holandských skleníkov v našich podmienkach obvykle vydržia len niekoľko dní.

Jar privítajú na jeseň zasadené cibuľoviny, napr.tulipány alebo narcisy, bledule, šafrány alebo  modrice. Ak netrváte výlučne na trvalkách, dlho kvitnú aj takmer nenáročné letničky - aksamitník, agerát, zornica, cínia, begónia alebo laločnica. Kvet aksamitníku vo svite slnka vyzerá priam magicky, ako by hrob horel. Na jeseň hroby rozžiaria farebné astry, chryzantémy, nízke dahlie a echinacee, osvedčenou klasikou sú fialky a vresy. 

 kříž s růží

Ruže na hrob

Je na úpravu hrobov vhodné využiť aj ruže? Určite! Dostupné sú pokryvné aj stromové varianty ruží. Niektoré vysoké ruže sú vhodné ako kulisa hrobu, ktorá ho oddeľuje od ostatných hrobov. Ruža ako solitér vypadá skvele v kombinácií s nižšími trvalkami na hrob. Akými? Vyskúšajte levanduľu, kocúrnika obyčajného, alebo poliehavé druhy zvončekov.  

TIP: Milujete ruže ale na hrob ich vysadiť nechcete? Vypestujte si ich na svojej záhrade a potom ich dajte ako rezané na hrob do vázy. U nás na webe Onlinezahradnictvi.cz si vyberiete aj z ďalších sadeníc vhodných k rezu. Na hrob sa hodí napríklad chryzantéma, ktorá sa hodí aj na narezanie.

Pokryvné druhy ruží sú napr. The Fairy, Lovely Fairy, Heidetraum. Tieto druhy vytvárajú zaujímavé previsnuté kreácie. Na zimu však potrebujú zimnú ochranu a strih. 

Ihličňany solitéry

Ďalšou z možností sú solitéry. Do nádoby, ale aj priamo do zeme, môžeme zasadiť trpasličiu formu cypruštekov, borovíc, tisov, borievok a trpasličích strieborných smrekov. 

Napriek tomu, že sa o upravený hrob snažíme najviac v období zvanom Dušičky, kedy je tiež najvhodnejsšie obdobie pre výsadbu cintorínskej výzdoby, sadenice v kvetináčoch môžete vysádzať po celý rok okrem zimy. Trvalkové kvetiny na hrob dokážu príjemne prekvapiť aj keď ste sa o hrob nestarali niekoľko mesiacov. Hrob tak môže byť príjemným miestom na pohľad po celý rok.