Otužilé výpestky zo susedstva, žiadne chúlostivé van der skleníkovky pre hobymarkety 🇸🇰

K čomu sa používa rašelina

Využitie rašeliny spočíva najmä v obohatení piesčitých alebo ťažkých pôd humusom. Taká pôda je potom kyprá, zadržuje potrebné množstvo vlahy a živín a ľahšie sa zahrieva, čo je dôležité hlavne pri pestovaní skorej zeleniny. Rašelina tiež podporuje rozvojmikrobiálneho  života v pôde. S ohľadom na jej nedostatok sa používa k zlepšovaniu pôdy len pre rastliny obzvlášť náročné na humus, napr. vresovité.
 

Najdlhší melioračný účinok v pôde má rašelina s hrubšou vláknitou štruktúrou, pretože sa rozkladá pomalšie ako jemná  drobkovitá rašelina. V prirodzenom stave sú však niektoré druhy rašeliny pomerne kyslé a hodia sa len na pestovanie rastlín, ktoré vyžadujú kyslú pôdnu reakciu, ako sú rododendrony, azalky, záhradné borievky a ďalšie vresovité rastliny. 

Na kyslých pôdach by kyslá rašelina pôdnu reakciu ešte zhoršovala. Preto sa najprv neutralizuje s jemne namletým vápencom, ktorý sa s rašelinou dobre premieša. Kyslá vrchovisková rašelina (z horských rašelinísk) sa pre použitie na kyslých pôdach neutralizuje dávkou 5 až 6 kg mletého vápenca na 1 m³  rašeliny, pre použitie na neutrálnych pôdach dávkou 3 - 4 kg vápenca. Prechodová rašelina sa neutralizuje dávkou 1 - 2kg mletého vápenca na1 m³ . Neutrálnu slatinnú rašelinu z nížinných oblastí možno použiť v prirodzenom stave bez neutralizácie, alebo nanajvýš s prídavkom 1kg pre kyslé pôdy. 

Na jar sa rašelina rozhodí v množstve 3 - 4kg na1 m2  na pôdu ležiacu dovtedy v hrubej brázde a kultivátorom sa premieša s ornicou. Rašelina sa inak dá používať po celý rok. Pre kvetiny a trávniky postačí polovičná dávka na 1 m2. K ovocným kríkom a stromom dávame podľa vzrastu 3-6 kg rašeliny. Pôda obohatená rašelinou je vhodná najmä na pestovanie zeleniny, ktorá v nej dobre vyvíja svoj koreňový systém, čo veľmi prospieva ich dobrému rastu. Rašelina sa dá tiež použiť na nastieľanie povrchu pôdy a do kompostov.

Pre pestovanie rastlín je vhodný rašelinový substrát

Túto záhradnícku zeminu vyrába Rašelina Soběslav z rašeliny obohatenej o základné živiny (NPK) a stopové prvky (bór, mangán ,meď, molybdén a zinok). Preto je možné rašelinový substrát používať nielen obdobne ako rašelinu k zlepšovaniu pôdnych vlastností, ale o mnoho výhodnejšie priamo na pestovanie zeleniny a kvetín v tejto zemine v pareniskách, fóliových krytoch alebo skleníkoch namiesto bežne používanej pareniskovej zeminy. 
 

Výhodou je tiež, že substrát zabraňuje rozvoju hubových chorôb v pôde, takže k výsevom ho nie je nutné sterilizovať ako bežnú pareniskovú zeminu. Rašelinový substrát je veľmi vhodný najmä pre rastliny vyžadujúce kyprú vzdušnú pôdu a ktoré sú súčasne pomerne náročné na vlahu (napr. uhorky, šalát ai.) V rašelinovom substráte sa rastliny ,v prípade ak majú súčasne dosť tepla a vlahy živín, vyvíjajú rýchlejšie ako v normálnej záhradnej pôde a dávajú vyššiu a kvalitnejšiu úrodu. Preto rastliny pestované v rašelinovom substráte prihnojujeme za vegetácie 0,1 – 0,4% roztokom viaczložkových pevných alebo kvapalných hnojív.